YAKLAŞAN WEBİNARLAR

23 Ocak 2019
20:00

KEN BLANCHARD İLE LİDERLİKTE ÇITAYI YÜKSELTMEK ÜZERİNE


Kayıt Ol

Bu webinarda, çok satan kitapların yazarı Ken Blanchard, Liderlikte Çıtayı Yükseltmek kitabının yenilenen baskısından kilit kavramları paylaşacak. Çalışan bağlılığının yüksek olduğu bir iş gücünü yaratan ve uzun dönemli işletme sonuçlarını alınmasını sağlayan bir kurumsal kültür yaratmak için dört adımlı bir yaklaşımı anlatacak.

Katılımcılar neler öğrenecek?

  • Doğru hedef ve vizyona nasıl odaklanacaklar? Güçlü bir vizyon; bir kurum olarak kim olduğunuzu (amaç), nereye gittiğinizi (geleceğin resmi) ve davranışlarınızla kararlarınıza nelerin rehberlik ettiğini (değerler) anlatır. Ken; herkesin çıkar ve enerjisinin uyum içinde olduğu sağlam bir kurum kültürünün güçlü bir vizyon ile nasıl yaratılacağını paylaşacak. Böylece güven oluşur, müşteri memnuniyeti, işgücünün enerjisi ve bağlılığının yanı sıra kârlılık da artar.
  • Çalışanlarına nasıl doğru davranacaklar? Gönülden bağlı ve yetkilendirilmiş çalışanlarınız yoksa, iyi hizmet sağlamanız mümkün değildir. Çalışanlarınıza kötü davranıp, onlardan müşterilerinize iyi davranmalarını bekleyemezsiniz. Blanchard; çalışanlara doğru davranmanın iyi bir performans planlaması ile başladığını ve böylece hedeflenen işleri halledebileceğinizi anlatacak. İkinci adım ise, her bir çalışanın doğru miktar yönlendirme ve destek sağlayan yöneticilerdir. Böylece hedefleri gerçekleştirebilir ve performans standartlarını yerine getirebilirler.
  • Müşterilerine nasıl doğru davranacaklar? Müşterilerinizin sizden hizmet almak üzere geri dönmesini istiyorsanız, sadece onları tatmin etmekle yetinemezsiniz. Onların fanatik müşteri haline gelmesini sağlamalısınız. Müşterileriniz, onlara yaklaşımınızdan dolayı heyecan duymalı ve herkese sizi anlatmalı. Blanchard; fanatik müşteriler yaratan şirketlerin, müşterileri için nasıl beklenmeyen şeyler yaptıklarını; karşılığında müşterilerin de bu şirketleri potansiyel müşterilere nasıl övdüğünü paylaşacak.
  • Doğru liderliğe nasıl sahip olacaklar? Etkin liderler, liderliğin kendileri ile ilgili olmadığını bilirler. Onlar, liderlik ettikleri insanlar ne kadar iyiyse o kadar iyi olabileceklerinin farkındadır. Bu liderler, kendine hizmet eden değil, başkalarına hizmet eden lider olmaya çalışırlar. Blanchard; vizyon belirlendikten sonra, liderlerin kendilerini hiyerarşik piramidin en altına yerleştirip kendilerine bağlı çalışanlara nasıl destekleyici ve cesaretlendirici şekilde davranmaları gerektiğini açıklayacak.
Alçak gönüllü, bütünün yararına odaklanmış liderlerin olduğu bir kültür ile hem insanların geliştiği hem karın arttığı bir kurumu nasıl yaratacağınızı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın. Blanchard’a göre ‘ikisi birden’ felsefesi liderlikte çıtayı yükseltmenin özüdür.


GEÇMİŞ WEBİNARLAR