ÖNE ÇIKAN MÜŞTERİ HİKAYELERİ

Blanchard International, verimlilik ve performanslarının gelişimi için, gerek ülkemizde gerek yurtdışındaki bir çok prestijli kuruma destek olmaktadır. Dünyamızda, halihazırda en yaygın kullanılan liderlik eğitim süreci olan Çok Boyutlu Liderlik II'nin yaratıcısı olarak, müşterilerimizin durumlarına uygun çözümler sunabileceğimiz engin bir deneyime sahibiz.

Dow Agro Sciences Logo
Bandag Logo
Bir Banka (ABD) Logo
CHG Sağlık Hİzmetleri Logo
Wolverine Worldwide Logo

Zorluklara Göre Hİkayelerİ Lİsteleyİn

AkzoNobel'i evlerimize günlük olarak aldığımız herhangi bir markanın sahibi olarak tanımıyor olabilirsiniz. Ancak dünyanın en büyük özellikli boya, kaplama ve ilgili kimyasal maddeler üreticisi olan bu kurumun iştiraki olan AkzoNobel Kemipol, 1982'den bu yana ülkemizde faaliyet gösteriyor. En büyük olmanın yetmediği bu kurum için sektör liderliği de hedeflenen bir amaç olmuştu. Kurum liderleri, bu amaçlarına ulaşırken karşılaşacakları zorlukları aşmanın yolunun da çalışanlarını ve liderlerini geliştirmekten geçtiğinin bilincindeydiler. Kurumun yaptığı çalışan bağlılığı anketleri, kaynakların yönlendirilmesinde, bireysel gelişim için liderlik ve koçluk desteklerinde ve geribildirim mekanizmalarında bazı ciddi sıkıntıların varlığını ortaya koymuştu.

Bu büyük sigorta firmasının kurum kültürünü, kurumsal etkinliğini, verimliliğini ve liderlik etki gücünü sınıf, çevrimiçi ve web tabanlı dersleri içeren harmanlanmış bir öğrenme yaklaşımı ile Çok Boyutlu Liderlik ve Çok Boyutlu Kişisel Liderliği kullanarak nasıl geliştirdiğini keşfedebilirsiniz.

Asset Marketing Systems, LLC, San Diego’da, California’da kurulmuş bir pazarlama şirketidir. Finansal danışmanlara, sigorta şirketlerine ve menkul kıymetler komisyoncularına destek ve hizmet vermektedir. Her ne kadar çok başarılı bir firma olsa da, üst düzey yönetici takımının yerini alacaklar için bir planlamaya ve orta düzey yöneticiler için gelişim planlamasına ihtiyaç duyuyorlardı.

Autodesk, yönetim geliştirme konusunda eğitim almaya karar verdiğinde tüm dünyada  en yüksek kalitede eğitim veren  bir şirket aramaya başladı. Öğrenme ve Kurumsal Gelişim Direktörü Heather Cowan; “Farklı kültürden liderlerin benimseyebileceği bir öğrenme modeli ile tüm dünyada yönetim eğitimi vermekte deneyimli bir şirket arıyorduk.” diyor.

 BearingPoint kültürünü ve değerlerini  hızlı, az maliyetli ve e-öğrenme odaklı bir çerçevede her kademeden çalışanlara verdiği bilgi aktarımı ile değiştirdi. Böylece çalışan eğitim ve geliştirme bütçesinde %33 bir azalma gerçekleşirken, çalışan başına harcanan eğitim maliyetinde %65 düşme gerçekleşti. e-öğrenme saatlerinde ise %60'lık bir artış gözlendi.  

1 2 3 4 5 6