ÖNE ÇIKAN MÜŞTERİ HİKAYELERİ

Blanchard International, verimlilik ve performanslarının gelişimi için, gerek ülkemizde gerek yurtdışındaki bir çok prestijli kuruma destek olmaktadır. Dünyamızda, halihazırda en yaygın kullanılan liderlik eğitim süreci olan Çok Boyutlu Liderlik II'nin yaratıcısı olarak, müşterilerimizin durumlarına uygun çözümler sunabileceğimiz engin bir deneyime sahibiz.

Dow Agro Sciences Logo
Biogen IDEC Logo
HCL Technologies,LTD Logo
Allianz(Portekiz) Logo
GAME UK Logo

Zorluklara Göre Hİkayelerİ Lİsteleyİn

AkzoNobel'i evlerimize günlük olarak aldığımız herhangi bir markanın sahibi olarak tanımıyor olabilirsiniz. Ancak dünyanın en büyük özellikli boya, kaplama ve ilgili kimyasal maddeler üreticisi olan bu kurumun iştiraki olan AkzoNobel Kemipol, 1982'den bu yana ülkemizde faaliyet gösteriyor. En büyük olmanın yetmediği bu kurum için sektör liderliği de hedeflenen bir amaç olmuştu. Kurum liderleri, bu amaçlarına ulaşırken karşılaşacakları zorlukları aşmanın yolunun da çalışanlarını ve liderlerini geliştirmekten geçtiğinin bilincindeydiler. Kurumun yaptığı çalışan bağlılığı anketleri, kaynakların yönlendirilmesinde, bireysel gelişim için liderlik ve koçluk desteklerinde ve geribildirim mekanizmalarında bazı ciddi sıkıntıların varlığını ortaya koymuştu.

Kartlı Geçiş/ Erişim kontrol çözümleri alanında pazar lideri olan Chamberlain Group (CGI), yüz yılı aşkın süredir müşterilerine en iyi kalitede ürünler ve üst düzey müşteri hizmeti sağlıyor. Yakın zamana kadar ağırlıklı olarak satış, süreç ve uyum konularında eğitimlere odaklanıyorlardı. Ancak sektörlerindeki küresel liderliklerini koruyup geliştirmek ve yeniliklere devam edebilmek için bazı adımlar atmak gerektiğini fark ettiler. Bu amaçla, tüm çalışanların sahip olması gereken yetkinlikleri belirleyerek bu başarının sürmesi için ihtiyaç duyulan becerileri geliştirmeye yönelik eğitim almanın uygun olacağını düşündüler.

Altı eyalette yedi operasyon merkezi ile CHG Sağlık Hizmetleri, sağlık bakım tesislerinin istihdam ihtiyacını 30 yılı aşkın bir süredir karşılamaktaydı. Her ne kadar çalışan devri %40  ile sektör standarlarına göre daha iyi olsa da, CHG yöneticileri, yıldız çalışanları elde tutma konusunda daha iyi durumda olmak istiyordu. Böylece konuyla derhal ilgilenmeye karar verdiler.

Express Employment Professionals ilk kademe çalışanların liderlik gücünü iyileştiren bir liderlik eğitim programı geliştirdi.  Sonuç olarak, satışlarda ve gelirde artış; ortak bir liderlik dilinin oluşması ve liderlik kapasitesinin büyümesi sağlandı.

HCL Technologies, LTD., çalışanları kurum bünyesinde tutmak ve yeteneklerin gelişmesine hız vermek amacı ile takım liderliği gelişimine odaklanan bir öğrenme modelini kendi kültürlerine yerleştirdi.  Toplamda, çalışan devir hızı %22'den %16'ya düştü ve bağımsız bir araştırmanın ortaya koyduğu bulgulara göre çalışan memnuniyeti ve bağlılığı anketlerinde birinci sırada yer alıyor.