Etkİle! Bültenlerİ

Her ay Blanchard International Türkiye olarak yayınladığımız Etkile! Elektronik Bültenlerimizde farklı bir konuyu ele alıyoruz. İnsan kaynakları, öğrenme, eğitim ve gelişim profesyonellerinin verimlilik, performans, çalışan bağlılığı, müşteri sadakati gibi alanlarda son gelişmeleri takip etmesine destek olmak için eğitimler ve liderlik gelişimindeki en yeni ve en iyi uygulamaların üzerinde duruyoruz. Ülkemizden ve dünyadan güncel ve ilgi çekici insan kaynakları haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Üye Olun

Her ay ücretsiz yayınlanan Etkile! bültenlerimize kayıt olun.

Haziran 2017

LİDERLİK GELİŞİMİ: İKİ YÖNLÜ ORTAKLIK YAKLAŞIMI.

Yönetici ve çalışanların şirket hedeflerini gerçekleştirmek için omuz omuza verdiği ortaklık biçiminde yürüyen liderlik en iyisidir.Hem yöneticilerin hem çalışanların hedef belirleme, teşhis ve uyum becerilerinin güçlü olması gerekir. Ancak kıdemli danışman ortak Susan Fowler’a göre çoğu kurum ortaklık denkleminin yalnızca yarısına odaklanır.

“İki ya da üç bağlı çalışanın performansını yönetmek yeterince zordur, ancak yedi veya daha fazla çalışanı olan bir yönetici için çalışanların başarmak için ihtiyaçlarını yöneticiden talep etmesi çok önemlidir.”

Hedef belirleme, ihtiyacınız olan yönlendirme ve desteğin miktarını belirleme ve belirli bir liderlik stilini talep etme Kişisel Liderlik programımızın kilit bileşenleridir. Yeni program Çok Boyutlu Liderlik II Modeli–SLII’yu kişisel liderin gözünden öğretir.

Fowler,“Niyetimiz, yöneticisinin kullandığı SLII modeline paralel bir anlayışı çalışana yani kişisel lidere kazandırmaktır. Böylece gerçek bir ortaklık kurulabilir. İnsanlar aynı dili konuştuğunda ortaya çıkan kıvılcım, güçlü sonuçların alınmasını sağlar.” diyor.

 

Etkile! Bülten Haziran 2017 Sayısını Keşfedin.

Etkİle! Bülten Özel Makale Arşİvİ

Geçmiş Etkile! Bülten özel makelelerini buradan okuyun.