Etkİle! Bültenlerİ

Her ay Blanchard International Türkiye olarak yayınladığımız Etkile! Elektronik Bültenlerimizde farklı bir konuyu ele alıyoruz. İnsan kaynakları, öğrenme, eğitim ve gelişim profesyonellerinin verimlilik, performans, çalışan bağlılığı, müşteri sadakati gibi alanlarda son gelişmeleri takip etmesine destek olmak için eğitimler ve liderlik gelişimindeki en yeni ve en iyi uygulamaların üzerinde duruyoruz. Ülkemizden ve dünyadan güncel ve ilgi çekici insan kaynakları haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Üye Olun

Her ay ücretsiz yayınlanan Etkile! bültenlerimize kayıt olun.

Aralık 2017

EĞİTİMİN ETKİSİNİ ÖLÇÜN

İK ve Öğrenme ve Gelişim departmanlarında çalışanlar, finans departmanına ve/veya üst yönetime eğitim bütçesini  sunmanın nasıl bir şey olduğunu bilirler. Eğitimin kuruma bir değer katmayacağına inanan yöneticiler şüpheci bir ifade ile kollarını bağlamış bir şekilde otururlar.

Yatırımın Geri Dönüşü konusunda Verizon'da kıdemli danışmanlık yapan ve Measuring and Maximizing Training Impact (Eğitimin Etkisini Ölçmek ve En Düzeye Ulaştırmak) kitabının yazarı Paul Leone, bunun doğru olmadığını söylüyor. Leoni’nin tecrübesine göre eğer harcanan paranın bir dönüşü olduğu gösterilebiliyorsa finans/mali yetkililer oldukça anlayışlı oluyorlar/olabiliyorlar.

Leone, “üst düzey yetkililer ve yöneticiler sadece harcanan paranın doğru bir şekilde harcandığını/doğru yere harcandığından emin olmak ister. Tabii ki amaçları teklifi hemen redetmet değildir. İyi bir sonuç elde edilecekse, eğitim projesini hayata geçirmek, herkesin yararınadır.”

“İK,  öğrenme ve gelişim profesyonellerinin anlaması gereken en önemli nokta şudur. Yönetime varsayımlara bağlı bir teklifle giden sadece onlar değildir. En somut projeler bile  en iyi tahmin senaryolarına göre oluşturulur.”

Etkile! Bülten Aralık 2017 Sayısını Keşfedin.

Etkİle! Bülten Özel Makale Arşİvİ

Geçmiş Etkile! Bülten özel makelelerini buradan okuyun.