Performans...  
KASIM 2017
Performans... Performans... Performans... Performans...
 
Eğitimin E... Eğitimin E... Eğitimin E...
Eğitimin E... Eğitimin E... Eğitimin E...
 
  Eğitimin Etkisini Ölçün  
     
  Yatırımın Geri Dönüşü konusunda Verizon'da kıdemli danışmanlık yapan ve Measuring and Maximizing Training Impact (Eğitimin Etkisini Ölçmek ve En Düzeye Üst Düzeye Ulaştırmak) kitabının yazarı Paul Leone “Verim, eğitimin etkisini ortaya koyan en iyi ve en hızlı göstergedir. Birini eğitime gönderdiğinizde artan verim, sonraki hafta veya sonraki ay gibi çok kısa bir zaman diliminde kendini gösterebilir. Üst yönetime eğitim planınızı sunarken odaklanmanız gereken nokta işte budur. Karlılığı artıran, giderleri kısan ve gelecekteki masrafları önleyen performans göstergelerine odaklanın.” diyor.  
 
 
 
DEVAMI
 
 
 
 
 
 
Performans...  
WEBINAR
 
Liderlik Eğitimi: Yatırımın Geri Dönüşünü Hesaplamak ve Etkiyi Ölçmek
 
29 Kasım 2017
Yatırımın geri dönüşü üzerine danışmanlık yapan ve Measuring and Maximizing Training (Eğitimin Etkisini Ölçmek ve En Üst Düzeye Ulaştırmak) kitabının yazarı Dr. Paul Leone, bu webinarda David Witt ile bir araya geliyor.
 
 
 
KAYIT
 
 
 
 
 
BİZDEN HABERLER
 
TEGEP 7. Eğitim ve Gelişim Zirvesi Gerçekleşti
 
24-25 Ekim 2017
TEGEP Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği tarafından her sene Ekim-Kasım aylarında gerçekleşen Eğitim ve Gelişim Zirvesi bu sene “İşimiz Gücümüz SEN” teması ile kurumsal eğitim ve gelişim dünyasını buluşturarak 'öğrenen'i merkeze alan zengin bir içerik sundu.
  Performans...
 
 
 
DETAYLI BİLGİ 
 
 
 
 
 
 
Performans...  
BİZDEN HABERLER
 
25. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi Gerçekleşti
 
2-3 Kasım 2017

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından bu yıl 25'incisi düzenlenen ve sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiren İnsan Yönetimi Kongresi'nde, değişen liderlik kavramı ve dijitalleşme konuları öne çıktı.

Gerek Türkiye'den gerekse tüm dünyadan 80’e yakın konuşmacı ve 40’tan fazla oturum ile kongre büyük ilgi çekti. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda üç bine yakın profesyonelin katılımı ile bu yıl, değişen liderliğin sayısız yüzü, dijitalleşen dünyada hayatta kalmak ve karar almak, eskimiş sistemleri yıkarak yerine yenisini yapmak, adalet ve kurum içi cesaret, bir kariyeri bin kariyere çevirmek gibi pek çok konu konuşuldu.

 
 
 
DETAYLI BİLGİ
 
 
 
 
 
BİZDEN HABERLER
 
26. Kalite Kongresi Gerçekleşti
 
21-22 Kasım 2017
İstanbul’da 21-22 Kasım tarihlerinde düzenlenen 26. Kalite Kongresi, dönüşüm çağında şirketlerin ayakta kalabilmeleri, pazar konumlarını koruyup geliştirebilmeleri amacıyla bu yıl ana temasını “Dönüşüme Liderlik” olarak belirledi.

Açılış konuşmalarını Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in yaptığı kongrede, iki gün boyunca şirketlere rehberlik edecek ilham verici birçok panel gerçekleşti.
  Performans...
 
 
DETAYLI BİLGİ
 
 
 
 
 
 
Performans...  
COKBOYUTLULIDER.COM
 
Takdir ve Eleştiri Oranı Ne Olmalı?
 
Her bir eleştirinin yanında sadece bir takdir gerçekleştiğinde, insanlar yöneticileri ile olan ilişkilerini olumsuz algılıyorlar. Oran değiştiğinde ve her bir eleştiriye karşılık iki takdir gerçekleştiğinde (2/1), insanlar yöneticilerinin hala kendilerini devamlı eleştirdiğini düşünüyor. Olumsuz bir eleştiriye rağmen kişi dört kez takdir edilmişse (4/1) yöneticisi ile arasında olumlu bir ilişki olduğunu düşünüyor.
 
 
 
DETAYLI BİLGİ
 
 
 
 
 
PODCAST ARAŞTIRMA EĞİTİMLER
Performans... Performans... Performans...
     
  Beverly Kaye ile Up is not the Only Way (Yukarı Tek Yol Değil) üzerine Konuştuk
 
 
  Blanchard LeaderChat Podcast'in bu bölümünde Up is not the Only Way (Yukarı Tek Yol Değil) kitabının yazarı Beverly Kaye ile görüştük. Günümüzün yatay organizasyonlarında çalışanların gelişmesine ve ilerlemesine nasıl yardım edeceğinizi anlattı.  
  Kişisel Liderleri Geliştirmek - Kurumlar için Rekabet Avantajı
 
 
  Kurumsal yapılar ve iş modelleri geliştikçe liderliğin doğası da gelişmeye devam ediyor. En yaygın liderlik yaklaşımları değişiyor. Çalışanların kişisel lider olabilmek için bir adım öne çıkıp daha fazla sorumluluk almaları, farklı şekillerde katkı sağlamaları ve kendilerini yetkilendirmek için yeni yollar aramaları bekleniyor.  
  Kişisel Liderlik
 
 
  Blanchard'ın Kişisel Liderlik programı, çalışanlara yetkilendirilmiş proaktif kişisel liderler olmak için gereken zihniyeti ve becerileri öğretir. Böylece hem kendi başarıları için sorumluluğu üstlenirler hem de bağlılıkları yükselir. Kurumun iyi sonuçlar elde etmesi için gönülden çaba gösterirler.  
     
 
 
DİNLEYİN
 
 
 
OKUYUN
 
 
 
DETAYLI BİLGİ
 
     
 
 
 
Performans... Performans... Performans...
 
Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi 
 
Yaklaşık 40 yıldır, 'Fortune 500' içinde yer alan şirketlerde çalışan yöneticiler ve dünya çapında pek çok irili ufaklı kurum; çalışan verimliliğini, iş memnuniyetini ve kişisel refah düzeyini artırmak için Ken Blanchard'ın yönetim yöntemlerini izlemektedir.

Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi kitabının yenilenen baskısı her kademeden tüm çalışanları başarmaları için yetkilendiriyor.
 
 
 
ÖN SİPARİŞ İÇİN